Myślę, że nie napiszę nic odkrywczego, ale większość z nas (jeśli nie wszyscy) jako homo-sapiens podejmujemy decyzje w naszym życiu, zarówno osobistym jak i zawodowym, bazując na tym co myślimy, że wiemy. Inaczej mówiąc na własnym przekonaniu. Nie zawsze przekonanie z kolei opiera się na faktach. Stąd też, jeżeli nasze przekonanie jest błędne (tutaj sporo na ten temat mógłby wypowiedzieć się Piotr Bucki) – wówczas ma to również wpływ na podejmowane decyzje, które prędzej czy później okazują się chybione w zderzeniu z faktami, o których nie mieliśmy wiedzy (nieświadoma niekompetencja) lub przyjąć ich po prostu nie chcieliśmy. W najgorszym wypadku może to pociągnąć za sobą szereg negatywnych skutków lub po po prostu niewykorzystanie możliwości i szans.
Wyobraźmy sobie teraz, jak wyglądałby nasz świat gdybyśmy do dzisiaj żyli w przekonaniu, że Ziemia jest płaska? Chociaż teoria, że tak właśnie jest, nadal podtrzymywana jest przez niektórych naukowców! W czasach, kiedy ludzie żyli w przekonaniu, że Ziemia jest płaska nie podejmowano bowiem dalekich wypraw poza miejsca zamieszkania w obawie, że można… spaść poza krawędź Ziemi. Dopiero po odkryciu, że Ziemia jest okrągła ludzie zaczęli przemierzać planetę we wszystkie strony. Zaczęła się wymiana towarów, powstały szlaki handlowe, nastąpił przepływ idei, poglądów i osiągnięć naukowych. Wystarczyła zaledwie mała korekta błędnego założenia, aby ludzkość przyśpieszyła postęp cywilizacyjny.
Zatem nie bójmy się rozszerzać swoich horyzontów i odchodzić od nieświadomej niewiedzy w kierunku świadomej niewiedzy, by następnie osiągać poziom świadomej kompetencji i wiedzy. Bazujmy na faktach i na nich budujmy przekonania.
#jestem w trakcie lektury: S.Sinek Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania, wyd. One Press
oraz
cztery fazy kompetencji: #nieświadoma niekompetencja, #świadoma niekompetencja, #świadoma kompetencja, #nieświadoma kompetencja